עוסים שלום
search

אירוע מחמם-לב באונ' בן גוריון, 1 בנובמבר 2016

אירוע מחמם-לב באונ' בן גוריון, 1 בנובמבר 2016

נכתב ע"י ענת עמיר

ארגון עו"סים שלום, בשיתוף המחלקה לעבודה סוציאלית באוניברסיטת באר שבע, ארחו קבוצה של פליטים ממתקן חולות שבנגב, ביניהם אנשים מאריתריאה וסודן, ברובם דוברי אנגלית. האירוענועד ללימוד ולבילוי משותף עם קבוצה קטנה של עובדים סוציאליים ומורים ישראלים ואמריקאים. המפגש בין שתי הקבוצות החל במסעדה צנועה בשוק, היכן שסביב שולחנות ערוכים לארוחת צהריים התערבבו האורחים והמארחים, ניהלו ביניהם שיחות ערניות וחלקו חוויות הדדיות.

הפליטים,שגילם הממוצע לא עולה על 35 שנה,הינם בעלי אינטליגנציה גבוהה וכמה מהם אף בוגרי אוניברסיטאות מארצות מוצאם.לכול אחד מהם ניסיון חיים מגוון הנושא בחובו סיפורים אישיים קשים ועצובים. הם ספרו על דרכי מילוט רגליים מארצותיהם בניסיונם לברוח מכליאה או גורל אכזר יותר,כשרבים מחבריהם וקרובי משפחה לא צלחו את הסכנות בדרכים ונתפסו, נכלאו, ואף ומתו. רוב הפליטים ספרו על ריצוי תקופות מאסר בארצותיהם, בעיקר ממניעים פוליטיים או מסירוב לשרת בצבא, בהשאירם מאחור נשים וילדים. הקבוצה כולה שוהה כבר למעלה מתשעה חדשים בחולות, שהוא למעשה מתקן כליאה לכל דבר ועניין. זאת אומרת שעליהם  to clock inוהם אינם רשאים לעבוד, כך שאין להם שום אמצעים כספיים ואפילו לבאר שבע הקרובה הם אינם יכולים להגיע. כמה מהם הודו בגלוי כי האוכל בחולות הוא לחלוטין בלתי אכיל, ושבחו את הארוחה שהוגשה להם, אמנם צנועה אך הוכנה באהבה ובטוב טעם.

אחרי הסעודה יצאנו קבוצה של כשבעים איש לסיור ברחבי הקמפוס של אוניברסיטת באר שבע בהדרכתה של מורן, עובדת סוציאלית מקומית שבין השאר גם עובדת בהתנדבות עם פליטים.מסלול הסיור הוביל לאנדרטה המפורסמת של בן גוריון, וניתן היה לחוש עד כמה סביבה לימודית מעין זו יכולה הייתה להתאים ליכולותיהם וצרכיהם של אורחינו הפליטים.עם תום הסיור התאספנו באולם הכנסים שהיה מלא מפה לפה, להרצאה על "מיינדפולנס כדרך חיים: זן בודהיזם בחיי היומיום". אורח הכבוד והמרצה המרכזי היה ד"ר מיטשל רטנר (Mitchel Ratner), שנשא הרצאת מבוא מאלפת על מיינדפולנס (mindfulness, מודעות קשובה) כדרך חיים אפשרית לשיפור איכות הקיום של הפרט והכלל כאחד. ההרצאה הוכחה כרלבנטית ביותר, אם כי היוותה אתגר לאלו מבין הפליטים שהתקשו בשפה האנגלית. הפתרון לבעיית השפה נמצא הודות לסיועו של אחד  מאורחינו הפליטים, אשר התנדב לתרגם את דברי המרצה לשפתם (והתגלה כבעל איכויות של מנהיג מלידה). באמצעותו התאפשר להם לתרגל את ההוראות וההסברים שניתנו במהלך ההרצאה, ע"מ להשיג האטה בקצב ואיזון נכון בין מערכות הנפש והגוף. אנשים רבים הגיעו להרצאה בעקבות פרסומים במייל ובפייסבוק של ארגון עו"סים שלום, נותן

 

2

החסות לכנס, בעוד אחרים קבלו מידע אודותיו הן מביה"ס לעבודה סוציאלית באונ' בן גוריון והן ישירות ממורים וסטודנטיםמתחום לימודי הנפש, מאחר ושיטת המיינדפולנס בגישתה המעשית והרציונאלית זוכה לפופולאריות רבה במערב.

בכנס הועלו עוד נושאים רבים, אם כי בקצרה מפאת חוסר זמן, כגון:מורשתו של מרטין לותר קינג, העולם ככפר גלובאלי, התחברות וידידות, חמלה ואהבה, תקווה ואנושיות, שרות ותמיכה בין בני אדם, מנהיגות לוקחת אחריות, התניות,חרות ורוח חופשית.

היום הגדוש הזה היה בעל משמעות רבה לפליטים שזכו להשתתף בו. יש לזכור כי פליטים אלה ואחרים כמותם מוכרים ע"י האומות המאוחדות באמנה עליה חתומה גם ישראל. לדאבוננו ממשלתנו אינה מיישמת את סעיפי האמנה בכך שמונעת מהם רישיונות עבודה וזכויות אחרות. האירוניה היא שישראל מייבאת קבוצות עובדים זרים מחו"ל, בעוד שקיים פה מאגר גדול של ידיים עובדות שמשוועות לעבודה ולקיום בכבוד.יש לזכור גם כי האוכלוסייה היהודית בישראל לוקה בפחדים עמוקים מ"האחר", כך שלעיתים קרובות מדי הפליטים הללו מהווים יעד להסתה ולפגיעה הן מצד האדם ברחוב והן מצד גורמים פוליטיים.

פרופ'ורד סלונים-נבו מאונ' בן גוריון, יחד עם ברוך שליו וג'ולייט דביקה, יו"רים משותפים של ארגון עו"סים שלום, ברכו את כל המשתתפים, והאווירה הבלתי פורמאלית והחמימה ששרתה בכל הוסיפה להצלחת היום כולו. לפני עלייתם לאוטובוס בחזרה לחולות הביעו האורחים את הערכתם הרבה והכרת תודה שקטה על היחס המכבד והמתחשב מצד המארחים.

 

 

 

    הרשמה לניוזלטר והודעות

    שם פרטי
    שם משפחה
    דואר אלקטרוני
    Powered by Artvision | Truppo Websites