עוסים שלום
search

חוק בידול - נייר עמדה

‏יום רביעי 26 פברואר 2014

שלום רב,

אנו, עו"סים שלום, ארגון של עובדים סוציאליים, ערבים ויהודים מכל רחבי הארץ, מביעים בזאת את תמיהתנו ומחאתנו על החוק ביוזמתו של בכיר מהקואליציה ח"כ יריב לוין, שעבר אתמול בקריאה שלישית, המבדיל בין אזרחים על רקע דתם ונוגד כל עיקרון של דמוקרטיה ושוויון.

כעובדים סוציאליים אנו מצווים מקצועית ומוסרית לשמור על רווחת הפרט, המשפחה והחברה, ללא הבדלי דת, גזע ומין, וחותרים להשפיע על שינוי תפיסות שליליות כלפי אזרחי המדינה, יהודים וערבים, ולקדם שוויון בין כל תושבי מדינת ישראל, בכל תחומי החיים. ציווי מקצועי ומוסרי זה נכתב מניסיון אוניברסאלי של החברה האנושית, כי חוסנה של חברה נמדד בין היתר ובעיקר, בשוויון בין הפרטים ובין הקבוצות בה.

מתוקף כך, אופייה של החברה הישראלית כרב תרבותית, מזמן לנו הזדמנויות ואתגרים לא פשוטים ומחייב אותנו, העובדים הסוציאליים ובוודאי שאתכם, מקבלי ההחלטות, לרגישות מרבית בפעילות לחיבור בין הקבוצות השונות. חוק המבדיל בין האוכלוסיות השונות על רקע זהות דתית ומבקש לקדם קבוצה אחת מרקע מסוים, עומד בניגוד לערכים עליהם ביקשה המדינה להיות מושתתת וממגילת העצמאות שלה.

כאזרחי המדינה וכעובדים סוציאליים, אנו פונים, לראש-הממשלה ואליכם, חברי הכנסת ומבקשים כי תחשבו בשנית ותפעלו לביטול חוק חסר אחריות זה. קיבלתם לידיכם את הזכות הגדולה מכל, להוביל חברה רב תרבותית ומורכבת, בתקופה של קושי כלכלי, תרבותי וחברתי. תקופת השלטון הבריטי כאן חלפה, שרים וחברי כנסת בכירים נמדדים בעשייה בשטח, ולא בפופוליזם. האם יש לנו עניין ב"הפרד ומשול" או בסולידריות חברתית ובחברה המכילה אתכול חלקיה. וכידוע, קשיים בחברה הם לא חלק מתכתיבי גורל של האדם כי אם תוצר של מדיניות. בידיכם הדבר.עומד בפניכם אתגר היסטורי, לתיקון עוולות עבר ולחיזוקה של החברה הישראלית.

אפשר היה ליהנות מן הספק באשר למטרתו של החוק, כביכול לאפשר ביטוי וייצוג הולם לכל מרכיב בחברה, אלא שיוזם החוק לא הותיר ספק כאשר הסביר כי חוק זה הנו מהלך ראשון מתוך רבים לקידום אזרחי המדינה הערבים, שדתם נצרות. זוהי הפרדה בוטה ובוודאי מיותרת, בעיקר בתקופה זאת בה החברה הישראלית נאבקת על צביונה כדמוקרטית ושוויונית.

מקצוענו אינו מותיר לנו בחירה באשר לתפישתנו החברתית, אלא מתווה דרך ברורה לפעול למען חיזוק החברה על ידי שוויון ומתן הזדמנויות ללא הבדלי דת, גזע ומין. אנא, הצטרפו אלינו והשתמשו במעמד שניתן לכם לטובת הבוחרים בכם.

בברכה,

ד"ר מוחמד דיאב,ברוך שליו

יו"רים שותפים


    הרשמה לניוזלטר והודעות

    שם פרטי
    שם משפחה
    דואר אלקטרוני
    Powered by Artvision | Truppo Websites